מלחמת כהנא ברבנים

תקנות חדשות שמעמידות את כהונת רב העיר אשדוד בסימן שאלה

האם כהונת רב העיר אשדוד תסתיים בקרוב? לפי התקנות החדשות שהשר לשירותי דת מתן כהנא, רבני העיר יסיימו את כהונתם בגיל 80. אלו מתוכם שכבר עברו את גיל 80 יסיימו כהונתם תוך שנה מפרסום התקנות. כל הפרטים
השר לשירותי דת מתן כהנא מאשר את התקנות החדשות. צילום: באדיבות המצלם

השר לשירותי דת, מתן כהנא, הודיעה היום (שני) כי אישר אמש את עדכון התקנות לבחירת רבנים מקומיים. בתקנות החדשות ניתן למצוא הגבלת כהונה לרבני עיר, שינוי תהליך הכרזת נבצרות לרב עיר שאינו כשיר לכהן, ושינוי הנציגים בגוף הבוחר.

ע"פ התקנות החדשות, כהונת רב עיר מעתה תהיה קדנציאלית. כהונת רב עיר שייבחר תהיה לכהונה בת עשר שנים בדומה לכהונת הרבנים הראשיים לישראל, אולם מועצת העיר רשאית להאריך את כהונתו בעשר שנים נוספות בכל פעם ועד לגיל 70.

עד היום, כהונת רבני עיר שנבחרו לפני שנת 1974 לא הוגבלה כלל, התקנות החדשות קובעות הגבלה גם ביחס אליהם כך שיסיימו את כהונתם בגיל 80. אלו מתוכם שכבר עברו את גיל 80 יסיימו כהונתם תוך שנה מפרסום התקנות ברשומות.

'חרדים אשדוד' מציין כי התקנות החדשות עלולות להשפיע גם על רבנות העיר אשדוד, שכן הרב יוסף שיינין, רבה הראשי האשכנזי של אשדוד, הוא בן 81.

על פי התקנות של כהנא, תהליך בחירת רב עיר יהיה פשוט ומהיר. השר לשירותי דת יזום קיום הליך בחירות ברשות מקומית בה אין רב מכהן, בשיתוף עם הרשות המקומית. הגוף הבוחר ("האסיפה הבוחרת") יהיה מורכב מכלל חברי מועצת הרשות המקומית, מנכ"ל הרשות המקומית ומנציגי ציבור שאת מחציתם ימנה השר ומחציתם תמנה מועצת הרשות המקומית. בנוסף, השר קבע כי הגוף הבוחר יורכב לכל הפחות מ-40% נשים.

בעבר, הכרזת נבצרות של רב עיר על רקע מצב רפואי הייתה נתונה בידי מועצת הרבנות הראשית והשר לשירותי דת. על פי התקנות החדשות ועדה רפואית היא זו שתקבע אי כשירות של רב להמשיך ולכהן בתפקידו.

עוד נקבע, כי תוקם ועדה שתפקידה יהיה לבחון את התאמתו של כל מועמד לתפקיד רב העיר. כמו כן, בתקנות החדשות לא תאושר מועמדות למי שהוגש נגדו כתב אישום בעבירה פלילית חמורה וטרם ניתן פסק דין סופי בעניינו, או שהוגשה נגדו קובלנה או תובענה משמעתית בעבירה שמפאת חומרתה אין הוא ראוי לכהן כרב עיר.

התקנות ייכנסו לתוקף עם פרסומם ברשומות.

השר לשירותי דת מתן כהנא מסר: "המצב הנוכחי לפיו בעשרות מערי ישראל אין רב אינו תקין. בשל סיבות כאלו ואחרות לא מונו רבנים בערים רבות בשנים האחרונות והדבר פגע באופן עמוק במנגנוני שירותי הדת של ערים אלו. התקנות החדשות עליהם עמלו אנשי משרדי בשבועות האחרונים יאפשרו למנות רבנים בעשרות ערים בהם לא מכהן רב. כעת, לאחר שהסתיים הליך גיבוש התקנות, ייחל בעז"ה הליך מינוי רבנים בערים בהן אין רב מכהן".

מנכ"ל המשרד לשירותי דת שמעון (מוני) מעתוק מסר: "התקנות החדשות יאפשרו סוף סוף מינוי של רבני עיר רבים שחסרים לאורך שנים רבות תוך מתן דגש לצרכים המקומיים והתאמה טובה יותר בין אופיו של הרב לקהילה הרלוונטית. המשרד ממשיך בהתאם להנחיית השר לקדם את שירותי הדת בישראל ולחזקם".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן