בקשת יו"ר המועצה

ספרי תורה ותפילין נקברו באשדוד: הרבנים הראשיים נאמו 

ביוזמת המועצה הדתית: בסמוך למתן תורה, הרב עובדיה דהן עם הרבנים הראשיים באשדוד טמנו את כדי החרס שבהם גניזת הסת"ם באתר גניזה המיוחד. שוקי לרר תיעד את המעמד
הרב עובדיה דהן עם הרבנים הראשיים במעמד. צילום: שוקי לרר

כמידי שנה בערב חג השבועות התקיים מעמד נרגש של קבורת ספרי תורה תפילין ומזוזות פסולין במעמד הרבנים הראשיים הגה"צ רבי חיים פינטו והרה"ג רבי יוסף שיינין ובהשתתפות יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן ורבני המועצה הדתית.

הרבנים התאספו בחלקת קבורת סת"ם בסמוך לקברו של המרא דאתרא הרה"ג רבי ישראל אליזרע זצ"ל, שם נכרה בור גדול להטמנת כדי החרס שבהם מוטמנים סת"ם שנפסלו ונאטמו בטיט כהלכה.

בתחילה נשא דברים הרב הראשי הגה"צ רבי חיים פינטו שציין לשבח את המעלה הגדולה של יו"ר המועה"ד הרב עובדיה דהן עם יד ימינו הרב חיים בן חמו אשר במשך שנים רבות שומרים על המסורת במצוה גדולה ויקרה זו של חשיבות וקדושת גניזת כתבי הקודש וסת"ם, ואמר שבכדים הללו מוטמנים גוילים של ספרי תורה, אבל אותיות פורחות באוויר ויש בהן קדושה. דיבר במעלת חג השבועות חג מתן תורתנו והזכיר שהיום נקרא "יום המיוחס" וזו זכות גדולה להשתתף במעמד חשוב שכזה.

הרה"ג ר' יוסף שיינין דיבר על קדושת ומעלת שברי הלוחות שיש להם קדושה גבוהה. גם ספרי תורה פסולין חל עליהם קדושה כמו ספר תורה כשר והם מביאים שמירה על העיר והזכיר את דברי הרמב"ם בחשיבות לגנוז את דברי הקודש הללו ושיבח את יו"ר המועה"ד הרב דהן והרב בן חמו העושים עבודת קודש בכל ענין בדיקת סת"ם לתושבי העיר והשימור על קדושת הגניזה.

הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית הזכיר את מבצע בדיקת תפילין ומזוזות "חינם" מידי חודש בחודשו במועצה לתושבי העיר שיש בעירנו, שיש בכך התעוררות גדולה, מעמד זה הינו מרגש במיוחד דווקא השנה היות שיש כאן סיפור מיוחד עם הטמנת ספר תורה שלם שנפסל, מדובר בס"ת שהוכנס לבית הכנסת "אם הבנים" באשקלון לפני עשרות בשנים, ולאחר שנפסל, הועבר ע"י בן משפחה לקנדה, שם תוקן ושוב נפסל לאחר מס' שנים ונשמר שם והועבר לבית הכנסת ליוצאי בוכארה בארה"ב ומאז נעלמו עקבותיו, בני המשפחה מספרים שאביהם ז"ל הגיע אליהם בחלום מס' פעמים כשאמר להם "הספר" כשהוא בצער גדול, עד שבשלב מסויים הגיע בחלום בליל שבת לביתו ואמר שהספר תורה גורם לו צער גדול ואז הובנה בקשתו שיביאו את הספר תורה לקבורה בארץ ישראל, וכך לאחר שנים רבות של טלטולים יצרו קשר איתנו ונתתי הוראה לקנות כד חרס מיוחד לפי מידות הספר תורה וכעת אנו מביאים אותו לגניזת הקודש. במעמד זה אנו מגלים את ההערכה הגדולה שלנו לתורה הק' ובפרט שאנו נמצאים ימים ספורים לפני חג מתן תורה.

עוד נשאו דברים בנושא חשיבות וקדושת הגניזה הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ חבר לשכת הרבנות, רב שכונה ורב מחלקת עירובין והרה"ג ר' חיים בן-חמו, בדבריהם ציינו את החביבות של התורה כשאנו עוסקים בכבוד ומשמרים את כתבי הקודש שנפסלו שדינם כתורה ממש, וחיזקו את ידיו של יו"ר המועה"ד הרב דהן המחזק מצוה יקרה זו מידי שנה.

בסיום הדברים, הרב הראשי הגר"ח פינטו והגר"י שיינין עם הרב עובדיה דהן נטלו את כדי החרס אשר לתוכם הוכנסו יריעות של ספרי תורה ופרשיות תפילין ומזוזות שנפסלו, והגישו לרב בן-חמו שירד לבור הגניזה והטמין את הכדים בזה אחר זה, לאחר מכן הרבנים והמשתתפים כיסו בעפר את הבור.

לאחר מכן ציבור המשתתפים ערך ברכות לכבוד המעמד. הרב דהן פנה למשתתפים, וביקש כי חשוב לציין לציבור הרחב בכל בית כנסת וקהילה: "לאחרונה יש ריבוי עלונים וחוברות המגיעים לבתי הכנסת, יש להתבונן היטב ולראות מה מביאים לגניזה, לא כל עיתון פרסומי הוא ראוי לגניזה, בנוסף, יש להניח בשקיות רק את כתבי קודש, כדי לשמור על קדושת שמות הקודש ומאידך להביא את הגניזה בכבוד שלא יתבזו ולהכניסם בתיבה הפנימית, כדי שלא יעופו ברוח ויתגוללו על הארץ בבזיון".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
1 תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
1 תגובה
החדשות ביותר
הישנות ביותר הכי מדורגות
Inline Feedbacks
View all comments
בעילום שם
1 שנה לפני

הרב עובדיה היקר
אחד יחיד ומיוחד
אשריך

אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן