כָּל חֲמִירָא וַחֲמִיעָא

מדוע מכרו חברי בית הדין באשדוד את החמץ מוקדם מכולם?

החמץ של שלוחי חברי בית הדין שע"י הרבנות אשדוד ערכו את קנין המכירה אצל הגה"צ רבי חיים פסח הורוביץ שליט"א רבם של חסידי בעלז • הרב עובדיה דהן זכה לברכות חמות על העשיה הברוכה לקראת חג הפסח שע"י המועה"ד

במעמד מכירת החמץ

במעמד השתתפו נציגי הרבנות הראשית הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ שליט"א רב שכונה וחבר לשכת הרבנות בעיר ויו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן.

ברבנות באשדוד נהגו מקדמת דנא להחמיר כדעות הפוסקים, כי כדי לחזק את התוקף ההלכתי של מכירת חמץ לנוכרי המתקיימת בערב פסח, יש לעשות את מכירה זו בפני בית דין חשוב. לשם כך שימש שנים רבות כאב בית הדין ראש כולל "תורה וחסד" הגה"צ רבי יצחק אברג'ל שליט"א בעל ה"ברכת יצחק", ולצידו רבני השכונות בעיר המשמשים כחברי בית הדין.

עקב חולשתו של הגר"י אברג'ל שליט"א, התמנה חתנו הרב עובדיה דהן שליט"א לשם חיזוק המעמד של בית דין זה.

כדי להסיר מחברי בית הדין כל חשש של נגיעת ממון או נגיעה אחרת במכירת החמץ לנוכרי הנעשית בפניהם, נהגו שחברי בית הדין לא ימכרו את חמצם הפרטי במכירת החמץ הכללית, ולהסדיר עבורם מכירת חמץ פרטית.

בהתאם למסורת רבת שנים נעשית מכירת החמץ הפרטית של חברי בית הדין אצל הרה"צ ר' חיים פסח הורביץ שליט"א רבם של חסידי בעלז וחבר בד"צ רבני הקריות. לשם כך התקיים מעמד מכירת החמץ בלשכת בית ההוראה בעיר, בהשתתפות הרב עובדיה דהן והרב קלמנוביץ, אשר עשו לצורך מכירה זו את קנין הסודר וכל הקניינים הדרושים.

במעמד זה נמכר החמץ של רבני מחלקת הכשרות בעיר המשמשים כעדים וכערב קבלן במכירת החמץ הכללית של הרבנות, כדי שאף הם יהיו נקיים מכל חשש של נגיעת ממון או נגיעה אחרת במכירת חמץ זו, ולהסדיר עבורם מכירת חמץ פרטית.

הרב דהן נשא ונתן בסוגיית הגמרא בדין קנין סודר והגרח"פ הורוביץ חידש ביאור נפלא על מקור דין קנין סודר הנלמד מבועז "ושלף איש נעלו" שלא הכוונה נעל במושג שלנו אלא כפפה ליד שבה היה משתמשים לצורכי עבודה.

בסיום המכירה, הגרח"פ הורוביץ שמח לשמוע על פעילות המועצה הדתית לקראת חג הפסח בזיכוי הרבים הגדול של "הגעלת כלים" ללא תשלום לציבור והניח את ידיו על ראשו של הרב עובדיה דהן ובירכו בחביבות רבה ואמר שבזכותו יש התרחבות של קדושה וטהרה בעיר, והוסיף, שהקב"ה ימשיך לתת לכם כח ורצון בפעולותיכם הברוכות ויש לך רצון כל הזמן לפעול ולעשות להרבות תורה וקדושה, תראה ברכה והצלחה בברכת חג פסח כשר ושמח.

הגרח"פ הורוביץ בירך בחביבות רבה את הגר"ח קלמנוביץ על עבודת הקודש המסורה בכל חקר היוחסין כרב מחלקת הנישואין שזה עבודה חשובה ויקרה מאוד לשמור על יחוסם של עם ישראל כן בירכו על מסירותו הרבה כרב מחלקת עירובין במשך עשרות בשנים, אשר מזכה בזה את הרבים בדקדוק ההלכה למעלת כבודה של השבת. וסיים בברכת "חג פסח כשר ושמח" – שנזכה לקיים את קרבן פסח בפעם הראשונה שהכל יצא חלק וכשר ללא עיכובים כלל בירושלים עיר הקודש.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן