ועדת הבריאות אישרה

חיסכון של עשרות מליוני שקלים: תרופות המרשם לא יתייקרו בחצי השנה הקרובה

ועדת הבריאות אישרה סופית: תרופות המרשם לא יתייקרו בחצי השנה הקרובה • היו"ר בוסו: הדבר יחסוך עשרות מיליוני שקלים למבוטחים ויאפשר לרבים להמשיך לצרוך את התרופות שלהם • יו״ר תנועת ש״ס אריה דרעי: ״יישר כוח! ממשיכים להיאבק ביוקר המחיה ולהביא הישגים לכל אזרחי ישראל״
תמונת אילוסטרציה. קרדיט: freepik

בדיון דחוף שהתקיים אמש (ד'), אישרה ועדת הבריאות של הכנסת צו המקפיא את גובה תשלומי ההשתתפות העצמית עבור תרופות מרשם לתקופה של 6 חודשים. הצו ייכנס לתוקף ב-9 ביולי 2023 ויהיה בתוקף עד סוף השנה.

היו"ר בוסו פתח את הישיבה ואמר כי כינס את הוועדה בשעת ערב מאוחרת, בשל הבשורה החשובה שבאישור הצו וביקש להודות לשר הבריאות משה ארבל, ולשר האוצר בצלאל סמוטריץ.

יו״ר ועדת הבריאות ח״כ אוריאל בוסו מצביע אמש בועדה. צילום: ערוץ הכנסת

עוד אמר בוסו, כי "בעקבות עליית שער היורו, אמור היה מחירון תרופות המרשם להתייקר בתחילת יולי בשיעור של 5%, ולחול על כמחצית מתרופות המרשם (כ-1,700 תכשירים). בהתאם צפויה הייתה לעלות גם ההשתתפות העצמית של מבוטחי קופות החולים בעשרות מיליונים שקלים. הצו שאישרה היום ועדת הבריאות קובע כי תשלומי ההשתתפות העצמית לא יושפעו מעליית המחירון הצפויה, ובכך יישארו כפי שהם כיום עד ה-31 בדצמבר 2023".

הוא הוסיף: "הוראת שעה זו תחסוך עשרות מיליוני שקלים למבוטחים, ותאפשר למבוטחים רבים להמשיך לצרוך את התרופות בהן הם משתמשים כיום. בזכות ההחלטה הזו אנשים ימשיכו לקבל טיפול רפואי". הוא אף סיפר כיצד שמע השבוע, בביקור בבית החולים בנצרת, על כך שאנשים לא ממשיכים טיפול בגלל התייקרות של 7 שקלים כי בשבילם זה בא במקום אוכל.

יו״ר תנועת ש״ס אריה דרעי כתב בחשבון הטוויטר שלו:

סמנכ"ל משרד הבריאות, חיים הופרט, הסביר כי "ככל שיידרש נייצר מנגנון גידור. נבחן את העלויות שנוספו לקופות החולים ונממן את הנמוך מההפרש שייוותר בין ההשתתפות העצמית שלא התקבלה למחיר שמשלמת קופת החולים. שר הבריאות ביקש משר האוצר לממן את זה מעודפים שקיימים במבחני תמיכה בקופות החולים, ואנחנו שמחים וגאים להביא את הצו לכאן".

לעומת זאת, נציגת משרד האוצר, גאיה עופר, אמרה כי היא חוששת שבצעד אין בשורה. לדבריה, "כפי שתיאר משרד הבריאות, זאת הקפאה זמנית ובינואר ייתכן והמחירים יעלו ב-5% או אפילו יותר, אם המגמות ימשיכו. הגידור בא למנוע מצב שאבדן ההכנסות ימומן מצמצום שירותים אחרים, לכן שר האוצר השיב כי חשוב שהמימון יהיה מתקציב המטה של המשרד ולא על חשבון השירותים שנותנות הקופות. ההקפאה היא לא פרוגרסיבית ומגיעה לעשיר כעני, גם למי שיש לו יכולת וגם למי שאין לו, לכן אני חושבת שמדובר בניצול לא יעיל של משאבי משרד הבריאות, אבל ככל שיש מימון מלא אז עמדת משרד האוצר היא להסכים".

הופרט השיב כי המשרד לא יודע מה יקרה למחירים בינואר, ולהגיד לציבור שהמחיר יעלה זו אמירה שהוא "לא יודע מאיפה הגיעה, אז שהציבור יהיה רגוע". באשר לגידור אמר כי הוא ייסגר ברמת הממשלה, וציין כי הפרוגרסיביות במערכת הבריאות מגיעה מגביית מס בריאות, ולא מהשתתפות עצמית כי ככה המחוקק החליט. עופר התייחסה לכך, ואמרה כי שר האוצר לא דיבר על גידור אלא על תקצוב מלא של 40 מיליון שקלים. עם זאת, היו"ר בוסו ציין כי מדובר על תקציב שישולם "ככל שיידרש", וזו משמעות הגידור.

עוד חשף היו"ר בוסו, כי הוא "במהלך מול משרד הבריאות, שתוך חודש יהיה מוכן – הכולל בדיקת יתרות מערך סל התרופות בכלל, אני מציע למשרד הבריאות לחשוב על מנגנון אחר של מכירת תרופות בישראל ולא דרך הקופות. מחיר התרופות לא אמור לממן את גירעונות הקופות. אנחנו ניכנס לעניין רכש התרופות ונבדוק תרופה תרופה, כי בסוף זה דברים מצילי חיים". סמנכ"ל קופות החולים במשרד הבריאות, ליאור ברק, אמר בהקשר הזה, כי "ועדת הסל עושה כל שנה בדיקה. היו עודפים לפני 12 ו-15 שנים, אבל מאז השתנתה מתכונת העבודה באופן משמעותי. ברגע שנוכל להציג את הבחינה נעשה את זה".

מנהל מחלקת מדיניות התקצוב בקופת חולים כללית, אור קיים, אמר כי המהלך הוא מורכב לביצוע, ולא פשוט להחיל אותו מהיום למחר. הוא בירך על הכוונה להילחם ביוקר המחייה, אך הוסיף: "למהלך הזה יש עלויות משמעותיות לקופה, בגין אבדן הכנסות, וחשוב שהוא יגיע עם שיפוי ולא יפגעו בשירותים שאנחנו מספקים בסל". הוא אף הביע חשש מפני תביעות ייצוגיות אם הקופה לא תצליח לבצע את העדכון בזמן.

ראש חטיבת הכספים של מכבי, מוריס דורפמן, התייחס גם הוא לעניין הגידור ואמר כי יש פה הכנסות שהקופה לא תקבל וצריך להחזיר לה אותן. "אנחנו מברכים על כך שהמדינה רוצה לצמצם את יוקר המחייה, אבל אל תפגעו בנו. המחירים ידועים וצריך לפצות על ההכנסות שלא יגיעו. להגיד מילים כמו גידור זה לזלזל במה שקורה פה, המערכות שלנו קוראות את המחירון, שיתעדכן ב-1 ביולי, והמחירים יעלו. אני לא יודע להגיד למערכת להוזיל כל תרופה בשיעור אחר כדי שזה יסתדר, ואנחנו צריכים חודש היערכות. זה לא חשש שיתבעו, יתבעו אותנו בוודאות ולכן תנו לנו זמן להיערך", אמר.

מנהל הרגולציה של מאוחדת, חן לוי, הצטרף לגם הוא לדברים. ראש חטיבת הכספים של לאומית, הראל שרעבי, הסביר כי השפעת ההתייקרויות על עליית ההשתתפות העצמית היא לא אחידה, וצריך לבצע התאמות ספציפיות עם התערבות ידנית, ולכן זה לא מעשי לעשות את זה בלוחות הזמנים הללו. "אל תשימו אותנו במקום שאנחנו לא מסוגלים לקיים הוראה של צו שאנחנו מאוד רוצים לקיים", אמר. הוא קרא לבצע חישוב פשוט, שיבדוק מה הפגיעה בהכנסות של הקופות ולפי זה לפצות אותן.

נציגת האוצר עופר העירה גם היא, כי "קופות החולים לא צפויות לסיים את השנה באיזון תקציבי, לכן אשמח לשמוע שיש את הייתרות וזה פוטר אותנו מתקצוב נוסף". על כך השיב היו"ר בוסו, כי "יש איזה סף עד לאיזה מקום משרד האוצר צריך לנהל את משרד הבריאות, בסוף למשרד הבריאות יש שיקול דעת ואחריות, ויתרות הקופות חשובות גם להם".

על רקע הדברים האלה אמר בוסו כי הקופות יכולות בשלב ראשון לתת הנחה רוחבית של 5%, עד שיעדכנו את ההנחות הפרטיות. הוא הוסיף, כי לאחר ששמע את הקופות והתייעץ עם שר הבריאות, החליט להחיל את הצו מה-9 ביולי, וכן יינתנו לקופות עוד 5 ימי עבודה לבצע את העדכון. הוא אף קרא לציבור לשים לב לכך, ולאחר אישור התקנות שב והודה לשרים ולצוותים המקצועיים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן