בקרוב ייפתר?!

משבר הדרכונים: ועדת הפנים קיימה הבוקר בכנסת דיון בנושא

ח"כ יעקב אשר  יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "מצפה שרשות האוכלוסין וההגירה תציג לוועדת הפנים תוכנית ליציאה ממשבר הדרכונים. לא יתכן שאנשים יחכו חצי שנה להנפקת דרכון" • סגן שר הפנים, ח"כ משה ארבל: "אזרחי ישראל זכאים כזכות יסוד לחופש תנועה. שר הפנים ידרוש בדיקה של התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה" • יואל ליפובצקי, מנהל מינהל האוכלוסין: "בכוח האדם הקיים כיום אין מספיק עובדים על מנת לקיים שתי משמרות בכל יום"
יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ יעקב אשר הבוקר בדיון. קרדיט: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים והגנת הסביבה בעניין התורים הארוכים לקבלת דרכון, אמר יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר כי הוא מצפה מרשות האוכלוסין וההגירה להציג לוועדת הפנים בתוך שבועיים תוכנית שתצמצם את זמני ההמתנה הארוכים להנפקת דרכונים. "תביאו פתרונות משוגעים ופרקטיים ואם צריך נגייס גם את שר האוצר. לא יכול להיות שאנשים יחכו מעל לחצי שנה כדי להנפיק דרכון".

ח"כ משה ארבל, סגן שר הפנים וסגן שר הבריאות אמר בדיון כי בימים הקרובים שר הפנים יצרף פרוייקטורים שיעסקו בייעול שירות הלקוחות. "אזרחי ישראל זכאים כזכות יסוד לחופש תנועה, ואזרח שמנוע ממנו לצאת מהארץ כי התור שלו בעוד חצי שנה זה מצב בלתי נסבל שפוגע בזכויות יסוד של אזרחים. המצב שצריך לשלם הרבה כסף פוגע בתכלית החוק הביומטרי כי הפצת דרכונים זמניים פוגעת באינטרסים הלאומיים והביטחוניים של המדינה. בזכות הדיון היום התקיימו מספר דיונים בלשכת השר ואני רוצה להביא לידיעת הוועדה כי הבוקר הוציא שר הפנים מכתב למנכ"ל משרד הפנים שדורש בדיקה של התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה. "אבקשך לבצע בדיקה מקיפה של התנהלותה של רשות האוכלוסין וההגירה, ולבחון את הכשלים הנוגעים למילוי תפקידיה הבסיסיים ביותר של הרשות בנוגע להנפקת תעודות זהות וחידוש והנפקת דרכונים לאזרחים ישראליים".

צפו בדברי סגן שר הפנים ח"כ משה ארבל בדיון

יואל ליפובצקי, מנהל מינהל האוכלוסין, הסביר כי ברשות האוכלוסין עובדים חמישה ימים בשבוע ובכמה לשכות עובדים גם בימי שישי.  הוא תלה את הבעיה בהסטת עובדים לטיפול ב-70,000 העולים שעלו לישראל השנה. "בעבר העולים הגיעו לארץ לרוב עם אשרת עולה בדרכון ולא הגיעו בכלל ללשכות. מה שקרה בעלייה הזאת הוא שהרוב מגיעים כתיירים לכן הבדיקות שלהם ארוכות הרבה יותר ודורשות יותר משאבים. בין 50 ל-60 עובדים מטפלים בעולים שמגיעים ארצה".  עוד אמר כי יש בעיה בגיוס עובדים: "מתוך 100 עובדים שהובטחו, נכנסו רק 46 והם עוברים תהליך חפיפה". לדבריו, יש צורך בתיקון חקיקה על מנת שלא על כל חידוש דרכון ביומטרי יצטרכו להגיע ללשכות וכן להוסיף כוח אדם שייתן שירות ותקציב נוסף לעוד לשכות שמנפיקות דרכונים ביומטריים. עוד אמר כי הצטבר פער משמעותי כי אנשים לא חידשו דרכונים בתקופת הקורונה וכי מדובר במאות אלפי תורים שחסרים. "בכוח האדם הקיים כיום אין מספיק עובדים על מנת לקיים שתי משמרות בכל יום".

צפו בדברי יו"ר ועדת הפנים ח"כ יעקב אשר

מוטי רפואה, מנהל תחום בכיר ייצור במדפיס הממשלתי, סיפר כי המדפיס הממשלתי נותן מענה לכלל משרדי הממשלה מהפקת ספח תעודות זהות, תעודות כשרות, פנקסי חיסונים וכלה בהדפסת תעודות בגרות, ומעסיק 70 עובדים שמספקים את כל הצרכים של משרד הממשלה, לרבות הדפסת מפות מסווגות לצה"ל. עוד הסבירו נציגי המדפיס הממשלתי כי בעבר קיבלו תגבור והצליחו לצמצם את הפער אך בחודש נובמבר הופסק התגבור, ובימים אלה יש מכרז לגיוס עובדים נוספים.

יועמ"ש ועדת הפנים והגנת הסביבה עו"ד תומר רוזנר, הציע לנתב את עובדי הרשויות המקומיות לטפל בפעולות שאינן ביומטריות, וכך יתפנו עובדי רשות האוכלוסין לטפל רק בדרכונים ביומטרים, זאת בהתאם לחוק.  עוד אמר כי בעבר התקבלה החלטה שלטונית על ידי שרת הפנים לשעבר על פיה יוחזרו אגרות למי שנאלץ להנפיק דרכון זמני משום שהרשות לא עמדה בלוח הזמנים של שישה שבועות כדי להנפיק להם דרכון קבוע. ממשרד האוצר נמסר כי בשנת 2017 נעשה החזר אגרות ונעשה גם תיקון תקנות בעניין. "רצינו לצאת למהלך דומה לגבי ההחזר לשא מצריך תיקון תקנות אך משרד האוצר מעלה קשיים. "אנחנו עומדים בפני הצגת תקנות לשר החדש וברגע שיאושר נצא למהלך", אמרה רבקה לפינר, נציגת האוצר.

יו"ר הוועדה ח"כ אשר ביקש לבדוק את גובה האגרה שלדבריו היא "מופרכת". עוד הודיע כי יקבע ישיבה נוספת בעוד שבועיים בו תציג רשותה אוכלוסין וההגירה תוכנית כוללת לקיצור זמני ההמתנה להנפקת דרכונים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן