אוויר מזוהם?!

המשרד להגנת הסביבה מנע זיהום חמור באשדוד

המשרד סירב ולא אישר בשלב זה את בקשת רשות החשמל וחברת החשמל לאפשר הפעלה ממושכת (10,000 שעות) של ארבע היחידות המזהמות בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד, ודרש לבחון חלופות פחות מזהמות
תחנת החשמל באשדוד. צילום עמיחי חדד

בשל טענת חברת ניהול מערכת החשמל כי יש צורך להמשיך להפעיל יחידות אלו בשבועות הקרובים על מנת לשמור על אמינות ושרידות מערכת החשמל, המשרד להגנת הסביבה החליט לאשר באופן זמני ונקודתי תוספת של 2,000 שעות – היקף המוערך בכ-3-4 שבועות של הפעלה, ובתנאי שיחידות אלו יועמסו אחרונות בסדר ההעמסה המבוסס על גז, לרבות יחידות מסוג פיקר, כדי להקטין את פליטת מזהמי אוויר ככל הניתן במצב זה.

בשבוע שעבר פנו אל המשרד להגנת הסביבה משרד האנרגיה, רשות החשמל וחברת החשמל בבקשה לאשר תוספת של 10,000 שעות הפעלה לארבע היחידות המוסבות בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד עד לסוף שנת 2022. הנימוק לבקשתם זו הוא הפחתה בשימוש בפחם לצורך הוזלת העלויות לתפעול משק החשמל, וכתוצאה מכך להוזלת העלויות המושתות על התעריף.

בקשת משרד האנרגיה היא להפעלת יחידות ישנות ללא מתקני הפחתת פליטות ולכן הן מזהמות את האוויר באופן משמעותי וגבוה יותר מאשר כמעט כל יחידות הייצור הקיימות במשק החשמל. מבדיקת המשרד עולה, כי עלות הנזק מפליטת מזהמי אוויר מקומיים כתוצאה מהפעלת יחידות אלו באשכול גדולה אף יותר מעלות הנזק הנובע מיחידות פחמיות שבהן מותקנים מתקני הפחתת זיהום (סולקנים) – ומסיבה זו הגביל המשרד להגנת הסביבה, באמצעות היתר הפליטה, את הפעלתן ללא יותר מ-2,300 שעות בשנה.

במענה לפנייה זו של רשות החשמל וחברת החשמל דרש המשרד להגנת הסביבה כי יחידות אלו יופעלו כמוצא אחרון לאחר הפעלת שאר יחידות הייצור הפועלות על גז, וזאת כתנאי למתן אורכה זמנית להמשך הפעלת היחידות. בנוסף, ביקש המשרד לקבל סדרת נתונים ומידע לבחינת עומק של חלופות אחרות מזהמות פחות, בין היתר, על מנת לוודא כי אין הספק זמין אחר מבוסס גז אשר ניתן להשתמש בו (תחנות ייצור בטכנולוגיית מחזור משולב ואף פיקרים במחזור פתוח).

ביום ב' הודיע מנהל המערכת למשרד, כי יידרש כשבוע של הרצות ואנליזה, על מנת לספק למשרד להגנת הסביבה את הנתונים הנדרשים. לאור לוחות הזמנים האלה, המשרד לא יכול לבחון בעת הזו לעומק את בקשת התוספת ל-10,000 שעות, ומשום כך אינו מאשר אותה.

במכתב ששלח למשרד להגנת הסביבה ביום ב' מ"מ מנכ"ל חברת החשמל, רם ארליכמן, הוא ציין כי מניתוח שבוצע בנגה, חברת ניהול המערכת, עולה כי "הדממת היחידות תביא להפעלת יחידות פחמיות באופן קבוע, לרזרבות ייצור נמוכות מהסף הנדרש והמקובל במערכת החשמל הארצית, עד כדי ניהול מחסור ולהפעלה בסולר, ובנוסף, להשפעה קריטית גם על מערכת ההולכה בדגש על אזור הדרום". עוד ציין כי להשבתת יחידות הייצור באשכול "משמעויות מרחיקות לכת", לרבות "החשש מכניסה לאירועי ניהול מחסור שיכול ויהיו כרוכות בהשלות יזומות של צרכנים והפסקות חשמל יזומות, תוך העמסה מוגברת של יחידות בסולר ובפחם".

לאור זאת, ועל רקע גל החום והעלייה בעומסים וטענת חברת החשמל כי קיימת סכנה לאמינות ולשרידות אספקת החשמל, המשרד להגנת הסביבה החליט לאשר באופן זמני ונקודתי תוספת של 2,000 שעות – היקף המוערך בכ- 3-4 שבועות של הפעלה, ובתנאי שיחידות אלו יועמסו אחרונות בסדר ההעמסה המבוסס על גז, לרבות יחידות מסוג פיקר, כדי להקטין את פליטת מזהמי אוויר ככל הניתן במצב זה.

המשרד להגנת הסביבה מדגיש, כי בכל העבודות והבחינות שביצע עולה בבירור שמעבר מהיר לייצור חשמל מבוסס על אנרגיות מתחדשות משולבות במתקני אגירת אנרגיה מבוזרים הוא הדרך להוזלת עלויות החשמל, מניעת זיהום האוויר והגברת הביטחון האנרגטי ואמינות אספקת החשמל.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
4 תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
4 Comments
החדשות ביותר
הישנות ביותר הכי מדורגות
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן