פרסום ראשון

נמצא הפתרון ההלכתי: האם בקרוב תתאפשר הליכה בשבת למושבים הסמוכים לאשדוד?

צוות רבנים חשובים קיים סיור עירובין הלכתי  במושב "שדה עוזיה" בהנחייתו של הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב מחלקת העירובין הארצית • כל הפרטים

הרבנים בסיור. צילום: שוקי לרר

בסיור שהתקיים במושב שדה עוזיה שבדרום, השתתפו רבני המושבים של האזור כדי ללמוד וללבן מקרוב נושאים הלכתיים כמו בעיות הלכתיות של קרפיפות ושדות זרעים המצויות לרוב במושבים לגבי דיני תחום שבת באיסור ההליכה מהעיר אשדוד למושבים הסמוכים, בראשותו של הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב שכונה באשדוד, רב מחלקת נישואין במועצה הדתית ורב מחלקת העירובין הארצית.

בסיור השתתפו גם קבוצה גדולה של ראשי כוללים מבני ברק ואברכים תלמידי חכמים שסיימו לאחרונה את שיעורי ההדרכה לרבני עירובין בריכוזו של הרה"ג מאיר רותן מרבני ועדת העירוב.

לסיור זה קיימות גם השלכות מעשיות בדיני איסור ההליכה בשבת מאשדוד לכל המושבים הנמצאים בסמוך לעיר, ונמצאים בתחום השיפוט של המועצה האזורית באר טוביה כמו: אמונים, בית עזרא, גבעתי, עזריקם, שדה עוזיהו, שתולים ועזר, וכן העיר גן יבנה.

חלק גדול ממושבים אלו נמצאים במרחק הליכה קרוב מאשדוד, ולכן קיימת תופעה מצויה של הליכה בשבת מאשדוד למושבים לצורך השתתפות בשמחות, ביקורי משפחות וכדומה. ההליכה מאשדוד למושבים אלו נדרשת גם למוהלים המתגוררים באשדוד הנדרשים ללכת בשבת לשם עריכת הברית.

המרחק מאשדוד לכל אחד מן המושבים הוא יותר מאלפיים אמה, לפיכך קיים איסור הליכה בשבת למושבים אלו גם ללא טלטול חפצים. מדידה מקצועית של בעלי נסיון בענין העלתה, כי גם הנחת מזון לצורך עירובי תחומין לא תועיל להיתר ההליכה על פי ההלכה הבסיסית בנושא זה של "כלתה מידתו בתוך העיר".

אולם, הגר"ח קלמנוביץ מצא פיתרון הלכתי בענין זה, ואמר כי ניתן להסתמך על קו העירוב המקומי כדי לערוך את המדידה של אלפיים אמה ממיקומו של קו עירוב זה, בהסתמכות על קו העירוב במקום שהינו תקין וכשר.

בסיור האחרון עם הרבנים באזור, לובנו דיני הכשרת העירוב להסרת הקרפיפות ושדות הזרעים נבדקו גם כל האפשרויות של בניית קוי עירוב בכל המושבים, שיצמצמו את המרחק של אלפיים אמה בין מושבים אלו לעיר אשדוד, ובכך אולי יביאו להיתר ההליכה בשבת ע"י הנחת עירובי תחומין כנדרש.

בנוסף לכך, נבדקות תוכניות הבינוי העתידיות של כל אזור זה, אשר אולי יצמצמו אף הן את המרחק הקיים ממושבים אלו לאזורי המגורים באשדוד.

יצויין, כי מיפוי קוי העירוב וכן תוכניות הבינוי העתידיות באזור הונחו בימים אלו על שולחנו של הרב עובדיה דהן – יו"ר המועצה הדתית אשר מעורה בכל עת על הנעשה בעירות, כדי לסייע בענין להיתרי ההליכה הנדרשים לתושבי העיר.

צילום: שוקי לרר

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן