גור וויז'ניץ או כלל חסידי?

המאבק בקהילות החסידיות מחריף: "לא מגיבים לפאשקווילים" – מסע יח"צ על גבם של נציגי אגודה?

מבצע יח"צ על גבם של הנציגים החרדים? בת"ת 'דעת מישרים' פרסמו מכתב נוסף נגד "התוכנית המסתמנת לחלוקת מתחמי בתי הספר 'הראל' ו'יד שבתאי' למוסדות החינוך החרדיים ויז'ניץ וגור, בטרם הוצאת צו מניעה", אך נציגי אגודת ישראל טוענים כי המכתב כלל לא נשלח אליהם: "הדלת פתוחה לכל דעה או טענה, אבל אנחנו לא מגיבים לפאשקווילים". • ההורים גם התנצלו על כך שהמכתב הראשון פורסם תחילה באתר 'חרדים אשדוד' • 'חרדים אשדוד' עם המכתב המלא
חרדים באשדוד אילוסטרציה. צילום: דודו חן

לאחר הפרסום ב'חרדים אשדוד' על זעם בקרב ההורים של ילדי התלמוד תורה הכלל חסידי 'דעת מישרים' בעיר אשדוד, בעקבות התוכנית לחלוקת השטחים במתחמי 'הראל', 'יד שבתאי' ברובע ו' עבור מוסדות החינוך של גור וויז'ניץ – ועד ההורים של הת"ת דורש לקיים דיון דחוף בנידון, "בטרם הוצאת צו מניעה בנוגע לתוכנית המסתמנת לחלוקת מתחמי בתי הספר 'הראל' ו'יד שבתאי' למוסדות החינוך החרדיים ויזניץ וגור, וזאת ללא שצרכי הת"ת וביה"ס הכלל חסידי נלקחו בחשבון".

במכתב שנשלח לחברי ועדת הרבנים שעל סיעת 'אגודת ישראל', ושתוכנו הגיע לידי 'חרדים אשדוד', נציגי ועד ההורים גם התנצלו על כך שהמכתב הראשון פורסם תחילה ב'חרדים אשדוד': "בהמשך לשיחותינו נבקש להביע בזאת התנצלות על כך שהמכתב הקודם שיצא מוועד ההורים פורסם תחילה בתקשורת, ורק לאחר מכן הגיע אליכם. עמנו תלון משוגתינו, והפעם אנו משגרים אליכם בזאת מכתב זה, כשרק לאחר מכן הוא יחשף לעין הציבור".

עם זאת, נציגי אגודת ישראל טוענים כי לא קיבלו שום פנייה רשמית מעבר למתקפות בתקשורת. לטענתם, המכתב אינו משקף בכלל את העובדות בשטח אך בכל זאת לא מתכוונים להפריך את הטענות במכתב, מכיוון שגם המכתב הה וגם המכתב הראשון כלל לא נשלחו אליהם.

נציגי ועד ההורים פותחים את המכתב: "פונים אנו בזאת אליכם, בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא שבנידון, וזאת כצעד אחרון ובמטרה למנוע הוצאת צו מניעה בנוגע לתוכנית המסתמנת לחלוקת מתחמי בתי הספר 'הראל' ו'יד שבתאי' למוסדות החינוך החרדיים ויזניץ וגור, וזאת ללא שצרכי הת"ת וביה"ס הכלל חסידי נלקחו בחשבון".

"ואלו הנימוקים לבקשת צו המניעה:
1. בת"ת הכלל חסידי ברובע ז' לומדים היום כ200 ילדים כאשר הלמידה נעשית בתת תנאים. זהו מוסד הלימודים היחידי באשדוד שעדיין הילדים לומדים בו בקראוונים, ללא כל מבנה ראוי לשמו, ללא חצר תקנית, ובלי שיעמדו לרשותם אמצעים מינימליים הנדרשים לתנאי לימודים תקינים.
2. למרות שמדובר במוסד שנוסד לפני 25 שנה, לא זכה המוסד להגיע למבנה הולם, זאת כאשר יתר מוסדות החינוך בעיר שאף הם החלו את דרכם בקראוונים עברו במהלך השנים למבנים תקניים שהועמדו לרשותם בידי העיריה ומשה"ח.
3. פרט לכך, חלק נכבד מהילדים מתגוררים ברובע ו', ולמרות זאת הם נאלצים לעשות את דרכם בכל יום לרובע ז', על אף הסכנה שבדבר שכן הם נאלצים לחצות
בדרכם כמה כבישים סואנים ומסוכנים.
4. בימים האחרונים נודע כי מתחם 'יד שבתאי' ומתחם ביה"ס 'הראל' שברובע ו' הועמדו לרשות הציבור החרדי. אך למרות שאין זה סוד כי הת"ת היחיד ששוכן בתת תנאים הוא הת"ת הכל חסידי, חילקו ביניהם נציגי החסידויות השונות, גור ויזניץ ובעלזא, את המתחם ביניהם כאשר בכל ארבעת המבנים הענקיים לא נמצאו ולו כמה כיתות בודדות שיכולות לתת מענה לילדי הת"ת.
5. נזכיר, כי רק בימים האחרונים חווינו שוב ימים של מתיחות בטחונית (מבצע 'עלות השחר'), כאשר במבצע זה התברר שוב לעיני כל עד כמה ילדי הת"ת הכלל חסידי סובלים מאפליה חמורה: בעוד שכל ילדי הת"תים בכל העיר יכלו לשוב לפעילות לימודית סדירה, ת"ת 'הכלל חסידי', הוא הת"ת היחיד! שלא היה יכול לחזור לפעילות עד שהוכרז על הפסקת אש וחזרה לשגרה מוחלטת, שכן לילדי הת"ת אין כל מבנה מוגן בסביבה כך שהם חשופים, חלילה וחס, לכל פגיעה.
6. בר מן דין, עולה השאלה מאליה: מאי חזית דדמי ילדי 'בית יעקב גור' או 'סמינר ויזניץ' עדיפים על דמם של ילדי 'הכלל חסידי'? אם נטען שילדי ביה"ס הנ"ל לומדים, בחלקם, בקראוונים, הרי שילדי ה'כלל חסידי' לומדים כולם בקראוונים. אם יטען שעליהם לפנות השטח לצורך הקמת מבנה קבע – כך גם ילדי 'הכלל חסידי'.
7. בעקבות זאת מבקש ועד הורי ילדי הת"ת להוציא צו מניעה ולדרוש כי השטח והמבנים לא יחולקו עד שימצא פתרון גם לילדי הת"ת הכלל חסידי.
8. ברור, כי במידה ותיעשה פניה למשרד החינוך ולבית המשפט, ניתן יהיה לעצור את ההליך ולהגיע למצב של 'גם לי גם לך לא יהיה'. אנו לא מעוניינים בכך, אך מעוניינים כן להסדיר פתרון לילדינו ולכן נדרוש הקצאת מבנה אחד, או חלקו, לצורך הת"ת הכלל חסידי (ולו למספר כיתות, עבור הכיתות הנמוכות בלבד).
9. לגבי הטענה שהשעה מאוחרת מכדי לשנות, ברור כי עד ליום ר"ח אלול ניתן להגיע להסכמות בעניין, וכל מה שנדרש הוא רצון טוב מצד הנוגעים בדבר לתת מענה לכלל המוסדות.
10. נציין, כי אמנם הוקצה סוף סוף שטח לבניית הת"ת ברובע ז' ומשה"ח אף יצא כעת במכרז לשם בניית מבנה הקבע, אך לכולם ברור כי הבניה תושלם במקרה הטוב בעוד כשנתיים (מה גם שלצד השטח מתבצעת בניה של יחי"ד כשכל הפרעה לפרוייקט תגרום לעיכובים בבניית המוסד), כך שעד להשלמת המבנה ראוי שילדי הת"ת הכלל חסידי ילמדו במבנה הולם. מה גם, שגם ליתר המוסדות שחילקו ביניהם את השטח ישנם שטחים מאושרים לבניה ברובע ז' (שטח הת"ת החסידי שהועבר בשעתו לת"ת 'לב שמחה', למשל, ועדיין לא החלה הבניה בו).
11. בנוסף, חשוב לזכור כי לכלל הגופים שחילקו ביניהם את השטח ישנם עודפים של כיתות בנויות, וזאת כאשר לכלל חסידי אין ולו כיתה אחת בנויה. במצב דברים זה, ברי כי יש לאפשר בראש ובראשונה לת"ת הכלל חסידי לקבל חלק במתחם, ולאחר מכן לחלק את יתרת המבנים ליתר המוסדות.
12. נזכיר, כי בעת הבחירות הובטח כי כל חלוקה של משאבים, תקציבים או כיתות חינוך, תיעשה בצורה שקופה ושיוויונית, בהתאם להחלטת וועדת הרבנים (שמשום מה אינה כוללת נציג 'כלל חסידי' אלא מורכבת רק מנציגי החסידויות גור, ויזניץ ובעלזא. ואולי כעת זו ההזדמנות לתקן את העיוות. לשיקולכם). במצב דברים זה אין לנו אלא לתהות מדוע נעשתה החלוקה תוך מידור הנציג הכלל חסידי בעיריה, ונציגי הציבור לא עמדו בדיבורם והם פעלו לחלק את המתחם בשיוויוניות ותוך לקיחה בחשבון של צרכי כלל הקהילות בעיר.
13. במטרה למנוע הוצאת צו מניעה, כמתבקש, נבקש לקיים דיון דחוף, ולא יאוחר מיום שלישי השבוע, י"ט באב, בה ישמעו טענות הצדדים כנהוג בין גוברין יהודאין".

לסיום כותבים ההורים: "אנו מקווים כי וועדת הרבנים, שנוסדה במטרה למנוע את המצב שהיה קיים עד לאחרונה ואשר בו 'כל דאלים גבר' והיא הבטיחה להביא לחלוקה שיוויונית של משאבי הציבור, תשב אכן על המדוכה ותוציא את הנחייתה הברורה לנציגי הציבור, וכך יחסך מעמנו הצורך לפנות ליתר הגורמים בכדי למנוע את העושק ולהשמיע את קולם של ילדי התשב"ר שמשום מה קולם עד עתה לא נשמע".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
2 תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
2 Comments
החדשות ביותר
הישנות ביותר הכי מדורגות
Inline Feedbacks
View all comments
בעילום שם
1 שנה לפני

די להיות פריארים ג' אשדוד זה נגמר יותר אתם לא בידים שלנו נחשב מסלול מחדש המשחק הזה בנו נגמר

בעילום שם
1 שנה לפני

הציבור הכלל חסידי באשדוד הוא זבל בעיינים של גור בעלזא ויזניץ

אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן