כבודה של התורה

בפעילות המועצה הדתית: ספרי התורה הפסולין נקברו בבית העלמין

במעמד הרבנים הראשיים לעירנו ובסמוך לערב חג השבועות המועצה הדתית יזמה את קבורת גניזת ספרי תורה פסולין • הרב דהן: 'מפאת ריבוי העלונים, יש לצמצם ולהתתבונן היטב מה מביאים לגניזה, לא כל נייר או עיתון יש לגנוז' • הרבנים והמשתתפים התפללו בעת רצון זו לזכותם של חיילי צה"ל והחטופים שישובו במהרה

מעמד נרגש של קבורת ספרי תורה תפילין ומזוזות פסולין התקיים כנהוג מידי שנה בסמוך לחג השבועות שהוא מתן תורה, בהשתתפות הרבנים הראשיים לעירנו, הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ, הרב חיים בן חמו מרבני המועצה ויו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן וצוות רבני "גניזה קודש מרכזית".

הרבנים התאספו בחלקת "קבורת סת"ם" בסמוך לקברו של הרה"ג רבי ישראל אליזרע זצ"ל רבה של העיר כיובל שנים, שם נכרה בור גדול להטמנת כדי החרס, בהם מוטמנים סת"ם שנפסלו ונאטמו בטיט כהלכה.

את המעמד פתח הרה"ג ר' יוסף שיינין הרב הראשי, דיבר על מעלת קדושת ספרי תורה שגם כשהם פסולין, בקדושתן הן עומדים ולכן שיבח ואמר שאתם עושים יקר וגדולה לכבוד התורה הקדושה.

בירך את הרב עובדיה דהן שהוא ראש וראשון לכל דבר שבקדושה, על היוזמה הברוכה שדואג לקדושה ולכבודה של התורה. כן בירך את שאר העוסקים במלאכה, שיזכו לברכה והצלחה וזכות מצוה גדולה ויקרה זו תעמוד לזכות החיילים והחטופים שהנה ב"ה ראינו נס גדול בשחרורם של ארבעה, כך בע"ה נמשיך להתבשר בבשורות טובות, ברכת חג שמח לכולם.

הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית הביא בראשית דבריו את ברכתו של המרא דאתרא הגה"צ רבי חיים שמעון פינטו, אשר נבצר ממנו להשתתף במעמד ואמר, במשך שנים רבות במועצה הדתית, שומרים על המסורת במצוה גדולה ויקרה זו של חשיבות וקדושת גניזת כתבי הקודש, ספרי תורה תפילין ומזוזות שנפסלו, ואמר שבכדים הללו מוטמנים גוילים של ספרי תורה, אבל אותיות פורחות באוויר ויש בהן קדושה.

הרב דהן עמד בדבריו על הכתיבה וההידור של כתיבת ספרי תורה תפילין ומזוזות שהכל צריך להיות "לשמה".

הזכיר את מבצע בדיקת תפילין ומזוזות "חינם" מידי חודש בחודשו במועצה לתושבי העיר, אשר מאז אסון טבח שמחת תורה, יש התעוררות גדולה בציבור ורבים מגיעים למועצה על מנת לבדוק תפילין ומזוזות.

לסיום הרב דהן, קרא בהזדמנות זו לציבור הרחב: "מידי שנה נוספים עוד ועוד עלונים המגיעים לבתי הכנסת, יש להתבונן היטב ולראות מה מביאים לגניזה, לא כל עיתון פרסומי הוא ראוי לגניזה, בנוסף, יש להניח בשקיות רק את כתבי קודש, כדי לשמור על קדושת שמות הקודש ומאידך להביא את הגניזה בכבוד שלא יתבזו ולהכניסם לתוך התיבה כדי שלא יעופו ברוח ויתגוללו על הארץ בבזיון".

הודה לכל המשתתפים, ואמר שזכות מצוה יקרה זו תעמוד לזכותם של חיילי צה"ל, החטופים והפצועים שיחזרו לביתם בריאים לחיים טובים ולשלום.

את חתימת הברכות נשא הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב מחלקת העירובין והנישואין, בדבריו עמד על קדושתן של לוחות הברית שאפילו שנשתברו, לא פגה קדושתם, ושברי הלוחות הונחו בכבוד ובקדושה נעלית בארון הברית שמקומו היה בבית קדשי הקדשים – בחלק המקודש ביותר של בית המקדש.

כך גם ספרי התורה, התפילין והמזוזות שנכתבו בקדושה מיוחדת ונפסלו ברבות השנים, לא פגה קדושתם, ויש לשמרם ולכבדם בקדושה המיוחדת הראויה להם.

כאן ציין הרב קלמנוביץ את העיתוי המיוחד של ערב חג מתן תורה, שקהילות הקודש ביהדות הפאר שבמדינות מרוקו, נהגו לכנוס יחדו את כל יריעות ספר התורה, התפילין והמזוזות שנכתבו בקדושה ובטהרה ונפסלו ברבות השנים, ולהכניסם בכדי חרס למען יעמדו ימים רבים, ולקיים ברוב עם את טקס הגניזה בשלושת ימי ההגבלה שלפני זמן מתן תורתינו.

נברך את יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן אשר הקצה למטרה נעלה זו, חלקה מיוחדת למטרת גניזתם של כתבי הקודש ויזכה לראות ברכה בעמלו להמשיך להגדיל תורה ולהאדירה. כן בירך את הרב חיים בן חמו מרבני המועה"ד אשר מתמסר כל השנה למלאכת הקודש של בדיקת תפילין ומזוזות לצורך זיכוי תושבי עירינו אשדוד במצוות חשובות אלו.

לאחר אמירת תפילה וקדיש, הרב עובדיה דהן יחד עם הרבנים הוריד את כדי החרס לבור הגניזה והרב חיים בן חמו הטמין את הכדים בזה אחר זה, לאחר מכן הרבנים והמשתתפים כיסו בעפר את הבור.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן