שמחה של תורה

בנוכחות נבחרי הציבור: משתתפי השיעור חגגו את סיום מסכת ‘בבא מציעא’ • צפו

סיום מסכת "בבא מציעא" למשתתפי הדף היומי בשיעורו של הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית • הרב דהן: "רק בזכות התמדה יום יומית הגענו להישג של עוד סיום מסכת" • הרבנים נשאו תפילה לשלומם של חיילי צה"ל והחטופים שיזכו לשוב בריאים ושלמים בקרוב

משתתפי השיעור הקבוע במסגרת הדף היומי בבית הכנסת חניכי הישיבות "בית יוסף" התאספו לסיום על מסכת "בבא מציעא", באולם שע"י בית הכנסת "נר דוד ואוהל רחמה" ברובע ט', סביב שולחנות ערוכים כיאה לכבודה של תורה.

את השיעור הקבוע מוסר מידי ערב בכל ימות השנה, רב בית הכנסת הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית. לשיעור זה נוספו גם אחרים שאינם מתושבי האזור, ביניהם בכירים מהמשק הישראלי, כדי להשתתף בשיעור הנאמר בשפה ברורה ורהוטה.

את סיום המסכת ואמירת ה"הדרן עלך" ערך מגיד השיעור הרב עובדיה דהן שאמר גם את הקדיש יחד עם אחיו הי"ו לע"נ אחיו המנוח מאיר ז"ל. מיד לאחר מכן הרב דהן החל בלימוד המשנה הראשונה שבמסכת בבא בתרא "השותפין" ונשא דברי תורה קצרים.

הציבור היסב לסעודת מצוה כיד המלך, כשבמהלכה נשאו דברי תורה וברכה שורה של משתתפי השיעור אשר הרגישו צורך מיוחד להודות ולברך על יום החג הנפלא שזכו להגיע אליו, בדבריהם, הביעו את רחשי ליבם על הזכות שזכו להיות מיושבי בית המדרש וב"ה זכו לסיים עוד מסכת בלימוד בעיון ובהבנה.

הרב עובדיה דהן מגיד השיעור ציין לשבח את המשתתפים אשר כל אחד באשר הוא מוסר נפש להשתתף ולהגיע בזמן לשיעור בכל ימות השנה, ולכן בכל פעם שאנו מסיימים מסכת זוהי שמחה גדולה ובפרט מסכת "בבא מציעא" שהיא מאתגרת עם הרבה פרטים בהלכות בין אדם לחבירו, עוד ציין שההצלחה שלנו זו כח ההשתדלות וההתמדה לקבוע עיתים לתורה, שזה חשוב לכל אחד ואחד שלא יעבור עליו יום אחד בלי שיעור תורה, כך גם בימי שישי שבתות וחגים. הרב דהן בירך את כל המשתתפים בברכת מזל טוב לרגל יום גדול זה עם הרבה נחת ושמחה.

הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב שכונה ורב מחלקת העירובין והנישואין, ציין בדבריו את דברי המשנה באבות: "הפוך בה והפוך בה דכולא בה" והביא בשם המפרשים, כי בדרך הטבע, דבר הפוך אין בו כל שימוש, אולם היחודיות של התורה היא, כי העיסוק בלימוד התורה מאיר את עינינו גם כאשר על פניהם הדברים 'נראים הפוכים', וכמו שמסיים התנא "דכולא בה".

הדברים אמורים בשמחה הגדולה שבה אנו ניצבים כעת – סיום מסכת בבא מציעא הנלמדת במסגרת הדף היומי ע"י מגיד השיעור הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית בעיר אשדוד.

שיעורי הדף היומי בבתי כנסת רבים בעיר נאמרים בדרך כלל ע"י מגידי שיעורים תלמידי חכמים שתורתם אומנותם ועוסקים כל היום בתורה. שונה הוא שיעור בדף היומי הנמסר ע"י ידידינו הנכבד הרב עובדיה דהן אשר כידוע טרוד במשך היום והלילה במלאכת הקודש בתפקידו החשוב המתפרס לנושאים רבים, למרות עיסוקים רבים אלו מוצא הרב עובדיה להכין ולמסור את השיעור באופן ברור גם כשמדובר במסכת סבוכה וקשה כמו מסכת בבא מציעא.

אולם בכך מיושמים הלכה למעשה דברי חז"ל "הפוך בה והפוך בה דכולא בה" וכמו שביארו המפרשים, כי גם כאשר הדברים אינם מובנים בסדר היום השוטף הרי שהתכונה המיוחדת של התורה נותנת את כל האפשרויות של העיסוק בה ולימודה היום יומי גם בסדר יום העמוס ביותר.

את דבריו סיים בברכה לרב עובדיה דהן שיזכה תדיר לקבל שפע של ברכה והצלחה בכל מעשי ידיו להגדיל תורה ולהאדירה יחד עם כל משתתפי השיעור שיזכו יחד לסיים עוד מסכתות מסדר הש"ס.

הרה"ג רבי יוסף שיינין הרב הראשי (לשעבר) שהגיע למרות סדרת שיעורים שהיו לו, ובדבריו הקצרים אמר שיש לו התפעלות מהרב עובדיה דהן שלמרות עיסוקיו הרבים במועצה הדתית במלאכת הקודש, מוצא הוא את הזמן להכין את השיעור ומוסר את השיעור בכל ערב במסירות נפש בפני הציבור המתמיד להשתתף, לסיום בירך את הרב דהן שימשיך לעמוד על המשמר בחיזוק וביצור הדת בעירנו, כן בירך את כל המשתתפים שיזכו לסיים עוד מסכתות מסדר הש"ס.

בין הדרשות המשתתפים פצחו בריקוד לכבוד המעמד ופצחו במעגלים מתוך התרוממות ושמחה לכבודה של תורה, גם סגן ראש העיר עו"ד אלי נכט היה מבין הרוקדים והשמחים במעמד עם שאר המשתתפים.

הרה"ג ר' מרדכי עמר רבה של "איפיני" בצרפת אשר הגיע לארץ לאחרונה וסיפר שבדרך כלל כשנמצא בארץ, משתתף בכל השיעורים, הפעם נשא פיוט מיוחד מהספר "יגל יעקב" לכבוד השמחה הגדולה שהוא חלק ממנה.

בסיום, הודו המשתתפים מעומק ליבם למגיד שיעור המסור הרב עובדיה דהן שעל אף עיסוקיו הרבים בצורכי ציבור אינו מבטל את השיעור ורואים בכך סייעתא דשמיא מיוחדת.

במעמד השתתפו גם אבי אמסלם ממ"ק ראה"ע, שלוחא דרבנן הרב חיים אמסילי חבר מועצת העיר, הרב מני אזולאי יו"ר ארגון "מהות" וחבר מועצת העיר, חבר הכנסת ר' ארז מלול סגן יו"ר הכנסת והר' ינון אזולאי חבר הכנסת.

הרב דהן הודה נרגשות בשם משתתפי השיעור לרבנים ולאורחים החשובים שטרחו והגיעו להשתתף וכן על הדברים היוצאים מן הלב ומשתתפי השיעור יחד ובירך את כל החיילים, הפצועים והחטופים שבזכות התורה הק' ישובו לביתם לחיים טובים ולשלום.

גלריה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן