הַדְרָן עֲלָךְ

במעמד רב העיר: משתתפי שיעור הדף היומי סיימו את מסכת בבא מציעא

במעמד המרא דאתרא הגר"י שיינין: סיום מסכת 'בבא מציעא' למשתתפי הדף היומי בבית הכנסת המרכזי "זכות אריה" • הגר"י שיינין: "נשמתה של מסכת "בבא מציעא" תלווה אתכם כל החיים"

הרב בסיום המסכת

שמחה רבה נחוגה בבית הכנסת ובית המדרש "זכות אריה" ברובע ז', כאשר משתתפי השיעור הקבוע במסגרת לימוד הדף היומי ערכו את הסיום על "מסכת בבא מציעא" עם מגיד השיעור פה מפיק מרגליות אשר מעביר את השיעור בטוב טעם ודעת, במסירות רבה, בהסברה בהירה ורהוטה הרה"ג רבי אשר פרץ מהרבנים הותיקים ברבנות הראשית.

את סיום מסכת 'בבא מציעא', אמירת ה'הדרן עלך' ואמירת הקדיש כובד מגיד השיעור הרה"ג רבי אשר פרץ, בדבריו פירש בקצרה את דברי המשנה האחרונה: שתי גינות זו על גב זו והירק בינתיים. והביא את דבריו של בעל הבן יהוידע שפירש, בדרך רמז, דהנה ידוע דיעקב ועשיו חלקו העולמות, יעקב עולם הבא, עשיו עולם הזה. ויש טענה לעשיו על יעקב, שמשורת הדין אין ליעקב ליטול כלום בעולם הזה דהכל שלו הוא. אמנם, יש
ליעקב תשובה על זאת הטענה, כי כל טוב העולם הזה אין לו קיום ללא השפע הנשפע מטוב השמים, דהלא צריך הוא לטל ומטר כדי שתתן הארץ פריה, וגם לולא זריחת השמש והירח לא היה נותן העץ פריו והאדמה יבולה, ואלמלא הרוח לא היו יכולין בריות שבה להתקיים, ועשיו אין לו אלא 'גוף הארץ' ולא הדברים הבאים מן השמים לארץ, דכל אלו ליעקב הם, יען כי קיום השמים הוא על ידי תורה ותפילה ומצוות של ישראל, ואם כן כל הנהנה מן הארץ נהנה מן השמים ומטובו של יעקב.

לאחר מכן הציבור התאספו סביב שולחנות ערוכים לסעודת מצוה יחד עם סעודת שבע ברכות לחתנו של אחד מותיקי המתפללים.

המרא דאתרא הגר"י שיינין הגיע לכבד את המעמד כאשר שמע על שיעור תורה של דף היומי הנמסר כל יום פעמיים, לפני תפילת שחרית ובשעות הערב בעיון ובהסברה רהוטה ע"י ידידו הרה"ג ר' אשר פרץ.

הרב יוסף חיים עמר מנהל ת"ת "קודש הילולים" קידם בברכת "ימים על ימי מלך תוסיף" לקראת בואו של המרא דאתרא שליט"א וכיבדו לשאת דברי תורה וברכה לכבוד המעמד.

הגר"י שיינין בראשית דבריו בירך את המשתתפים על הזכות הגדולה שנפלה בחלקם לקבוע עיתים לתורה מידי יום ביומו ובפרט עם הגר"א פרץ שליט"א.

בדבריו ריתק את המשתתפים כשהביא את דבריו של בעל ה"מנורת המאור" במעשה הידוע, שתלמיד אחד היה קובע את לימודו במסכת חגיגה, ולמד אותה מס' פעמים כי זו המסכת היחידה שהיתה לו עד שהייתה שגורה בפיו. ביום שנפטר, היה לבדו באותו בית שהיה לומד בו מסכת חגיגה, ולא ידעו על פטירתו, מיד באה אשה אחת, ועמדה עליו, והרימה קולה בבכי ובמספד לפני האנשים, עד שהיה נראה שהיא סופדת על בעלה, ואמרה: 'ספדו לחסיד זה, וקברוהו בכבוד גדול, וכבדו את ארונו, ותזכו לחיי העולם הבא, שזה כבדני כל ימיו ולא הייתי עזובה ולא שכוחה בימיו'.

מיד נתקבצו כל הנשים וישבו עמה סביב למיטתו ועשו עליו מספד גדול, והאנשים נתעסקו בתכריכו ובכל צורכי קבורתו, וקברו אותו בכבוד גדול. ואותה אשה בוכה במר נפש וצועקת, אמרו לה: 'מה שמך'? אמרה להם: 'חגיגה שמי'. לאחר שנקבר אותו חסיד נעלמה אותה אשה. מיד ידעו שמסכת "חגיגה" הייתה, שנראית להם בצורת אשה, ובאה בשעת פטירתו לספוד לו ולבכותו ולקוברו בכבוד, מפני שהיה שונה בה תמיד ושוקד עליה ללמוד אותה. מכאן אנו למדים כשאדם לומד "מסכת" שידע שהנשמה של מסכת "בבא מציעא" תלווה אתכם כל החיים.

עוד אמר, ושילב את דבריו יחד עם שמחת חתן וכלה, שהשמח חתן וכלה כאילו בנה חורבה אחת מחורבות ירושלים שהוסיף שכינה בעם ישראל בעליה של קדושה, שיבח את אב הכלה הרב עזרא בוסו שזה בית של תורה ותפילה וסיים בברכה לכל המשתתפים ולחתן ולכלה.

הרב פרץ, בראשית דבריו קידם בברכה את הרב עובדיה דהן שליט"א יו"ר המועצה הדתית, נשא דברי שבח וברכה ללומדים המשתתפים הקבועים בשיעורי דף היומי וציין כי בכל פעם שמסיימים מסכת, צריך לזכור שזה נובע מכח המסירות והקביעות של שיעור תורה בכל יום, כאשר לא מאבדים אפילו יום אחד וזה כח מעלת התורה כאשר לומדים ברציפות כל העת בימי חול, שבתות ומועדים.

בדבריו הודה נרגשות להרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית אשר מאפשר את רכישת הגמרות בסבסוד של המועצה ב-50%, מה שמיקל מאוד על המשתתפים בכל שיעורי הדף היומי.

המעמד הסתיים מתוך שבח והודיה לד' יתברך והתעלות רוחנית ושאיפה להתעלות בתורה עוד ועוד.

גלריה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן