זכר צדיק לברכה

באשדוד קיימו את הילולת הרה"ק רבי שמשון מאוסטרופוליא הי"ד

הצדיק נהרג עם בני קהילתו כשהם עטורים בטלית ותפילין בבית הכנסת

במשך שנים רבות עמל רבות ר' יניב יפרח מבוגרי המרכז לצעירים "ילדי שגיא ויעקב" ששם למד רבות בתורת החסידות והתחבר לתורתו של הצדיק בעל ההילולא הרה"ק רבי שמשון מאוסטרופוליא הי"ד זצוק"ל שהיום (ראשון) ג' מנחם-אב מציינים את הילולתו בכל תפוצות ישראל.

בשנה האחרונה עמל רבות לההדיר את הספר הקדוש "ניצוצי שמשון" במהדורה חדשה עם תוספות רבות יחד עם נין ונכד המחבר הגה"צ רבי אברהם יעקב בומבך שליט"א תלמידו של בעל שבט הלוי זצוק"ל.

בליל ראש חודש מנחם אב התאספו בביתו שברובע א' רבנים חשובים ובראשם נין ונכד המחבר הגרא"י בומבך שהגיע במיוחד מירושלים, ורבנים מבית המדרש "ילדי שגיא ויעקב" ובראשם ראש הישיבה הרה"ג ר' אילן גוזל מחבר סדרת הספרים הנודעים "פלא דורש", הרה"ג ר' רועי אמזלג ראש כולל "אור תורה", הרה"צ רבי משה זיו הכהן, מגיד מישרים הרב יניב מלכה ועוד.

במהלך הסעודה השמיעו מדברי תורתו הק' של בעל ההילולא זיע"א ועל הזכות הגדולה שנפלה בחלקם של המשתתפים להשתתף בהילולתו של צדיק וקדוש אלוקים.

הרבנים הזכירו את גודל קדושתו והעלו קווים לדמותו העצומה שנסתלק מלפני כ-422 שנים, עד שבעל ה'חוזה מלובלין' זצ"ל, התבטא עליו שהייתה בו נשמת משיח בן יוסף, ויכל לגאול את בני דורו, שלדבריו, לא היה זכאי לכך.

רבנו זצ"ל שימש כמגיד מישרים בעיר אוסטרופולי באוקראינה, שם היה לו בית מדרש. שם, היה לומד עם תלמידיו תורת הנגלה ותורת הנסתר.

תלמידי החכמים באותו הדור גילו מעלתו, וידעו כי תורתו מפי אליהו הנביא. הם החלו לשאול את פיו בסודות התורה בדברים שהיו חתומים, ואין מפרש להם מאות בשנים.

הרב רועי אמזלג רו"כ "אור תורה" העלה קוים לדמותו ואורחות חייו של איש האלוקים וסיפר: היה מכתב אחד לביאור דברי האר"י ז"ל בעניין סוד יציאת מצרים. עשרות שנים ניסו לפענח את דברי האר"י בנושא זה, ולא הצליח לפרשו אף חכם מחכמי הדור. אך כשניסו לדובבו את רבי שמשון,  לא רצה לדבר מפני הסכנה התלויה בגילוי סתרי תורה. לבסוף נתרצה לגלות זאת לאחד המיוחד, וכתב לו בקיצור את ביאור דברי רבנו האר"י ז"ל בעניין זה, שלדבריו גילו לו בחלום לילה. אף על זאת, הוא ביקש כפרה מהשי"ת על שגילה דברים אלו.

אותה איגרת נתפרסמה בשם: 'איגרת רבי שמשון מאוסטרופולי', וידועה סגולתה לקרוא אותה בערב פסח לשמירה יתרה כל השנה. רבנו היה בקי בסגולות ובקבלה מעשית. כפי שהעידו עליו רבים מגדולי הדור, היה זוכה לגילוי מלאך מן השמיים, שלמד עימו מדי יום סתרי תורה. אף אליהו הנביא היה לומד עימו תורה. ביקש רבנו שיגלו לו מן השמים עם מי יהיה חלקו בגן עדן, וגילו לו שיהיה חלקו עם רבי העשיל. הלך רבנו לתהות על קנקנו של אותו ר' העשיל. הוא ראה כי הוא עורך תיקון חצות בבכיות עצומות, ושמח על זה. הוא גילה לרבי העשיל את זהותו האמיתית, ואמר לו כי עתידים הם להיות שכנים בגן עדן. למרות גדולתו היה שפל ברך ונבזה בעיניו, שהרי כתב על עצמו בכמה מקומות: 'עפר הארץ שמשון מאוסטרופולי'. במקומות מסויימים כתב ר"ת על עצמו: 'שקץ מאוס שפל וגם נמאס'.

זכה רבנו שיצאו מחלציו תלמידי חכמים גדולים, וביניהם הגאון הקדוש רבי צבי אלימלך מדינוב, בעל ה'בני יששכר' זיע"א, אשר מצד אמו היה קשור לרבינו ה'נועם אלימלך', ומצד אביו לרבינו זצ"ל.

הקדוש רבי משה חיים לוצאטו זיע"א המכונה ה'רמח"ל', כותב בספרו 'דרך עץ החיים', כי רבינו נהרג על קידוש ה' בפרעות ת"ח ות"ט הידועות לשימצה. משנתגלה לרבנו מפי המלאך המגיד שהיה מתגלה אליו בכל יום, כי יש גזירה מרחפת על עם ישראל. מיד השביע רבנו את המלאך הממונה על הגזירה לגלות לו כיצד ניתן לבטלה. ענה לו המלאך, שתוכל להתבטל הגזירה אם לא ישמרו שבת, מילה ותורה. אמר לו רבנו כי עדיף שיאבדו הם, ולא תיבטל אות אחת מתורתנו.

רבנו לא ויתר וניסה לבטל את הגזירה הנוראה, וגילו לו משמיים שאם שלשה גדולים מישראל יסכימו למות על קידוש ה', הגזירה תבוטל. על כן, פנה רבנו לעוד שניים מגדולי דורו, רבי שבתי הכהן- ה"ש"ך" ורבי יחיאל מיכל מנמירוב זצ"ל.

רבי יחיאל קיבל על עצמו מיתה, ואילו הש"ך סירב. הוא אמר כי יש לו להדפיס חיבור על כל ה'שולחן ערוך' לתועלת עם ישראל. על כן הוא לא מוכן למסור נפש בעת הזו.

בכל אופן, רבינו ורבי יחיאל מסרו נפש, וכיפרו על רבים מעם ישראל במיתתם. אך כיון שהש"ך לא קיבל על עצמו מיתה, נהרגו מעם ישראל אלפים ורבבות בפרעות ת'ח ות'ט, ובתוכם היו רבנו ורבי יחיאל.

בעת פטירתו היה רבנו כבן 48 שנה בלבד. זכה והותיר אחריו חיבורים רבים על כל מכמני התורה, אשר חלקם מצויים עימנו וחלקם נעלמו ולא זכינו לאורם. כתביו הם: 'מחנה דן', 'ניצוצי שמשון', 'ליקוטי שושנים', 'דן ידין' על ספר 'קרניים', 'בן מנוח', 'נזר אלוקים', 'שמש ומגן', 'שמש נוגה', 'יזרח שמש', 'נפלאות חדשות', 'דיני הנהגת האדם', 'ומאמר זאת חוקת הפסח'.

הוא העיד על עצמו מספר פעמים, שהוא מנשמת שמשון הגיבור, וכמו ששמשון היה נשמת משיח, אף הוא נשמת משיח. על כן רוב חיבוריו קרואים על שם שמשון הגיבור: 'דן ידין', שהוא משבט דן, 'בן מנוח' כמו שמשון הגיבור שהיה בנו של מנוח, 'נזר אלקים', על שם שמשון שהיה נזיר אלקים מבטן, וכן על זה הדרך בכולם.

בין דברי התורה שנמשכו עד לחצות לילה השמיעו שירה ופיוט לכבוד בעל ההילולא ילד הפלא אלחנן קקון נ"י שהגיע יחד עם משפחתו מירושלים להשתתף בהילולא, כמו"כ חולקו מאות נרות נשמה עם שמו של בעל ההילולא להדלקה ביום ההילולא.

הספר 'ניצוצי שמשון' של רבינו זיע"א יצא בקרוב לראשונה במהדורה מחודשת עם תוספות רבים, ניתן יהיה להשיג אצל בפלא': 052-6245446 לסיום הגרא"י בומבך ערך ברכה מיוחדת לכל המשתתפים ולכלל עם ישראל שיזכו לישועה ורחמים ולאוקמי שכינתא מעפרא במהרה השתא דידן.

סגולת רבי שמשון זצוקל הי"ד להורדה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: haredim.ashdod@gmail.com

הורידו עכשיו את האפליקצייה המובילה של 'חרדים אשדוד' אליכם לנייד
תגובות
אין לשלוח תגובות שאינם הולמות או מכילות דברי לשון הרע, הסתה ורכילות.
במידה ולא ניתן להגיב - הכתבה סגורה לתגובות.
עדכון תגובות במייל
עדכן אותי על
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אולי יעניין אותך
עוד כותרות
error: Content is protected !!
דילוג לתוכן